Professor Svento

Õpetaja Svento

Inspira o bom cajueiro
Versos doces como mel
Mais que um saco de ouro
Vale palavra do céu

(Svento)

Iê São Bento, camará!
1999 Hakkas capoeirast huvituma. See kujutas endast vähestest võimalikest allikatest pärit liikumiste proovimist ja portugali keele õppimist raamatukogust soetatud õpiku ning kassettide abil (viimane päädis Aasta võõrkeeleteo kategoorias auhinnaga tunnustamisega aastal 2008).

2001 Käis Helsingis vaatamas Contra Mestre Bujarrão juhitud capoeira Angola esinemis-roda't.

2004 Käis kevadel Helsingis sündmusel Capoeira na Neve, kus kohtus esimest korda siis veel professor Dorado ja tema mestre Marromiga, ja suvel Tamperes Sol da Meia Noitel, kus olid peale Dorado ja Marromi mestred Claudio, Angolinha, Nestor ja Samara. Sügisel käis Dorado ka Turus.

Sven ja Senzala

Olles
aastast 2000 proovinud ise veel õppides treeninguid anda, hakkas teda algul köitma aga hoopis Senzala-nimelise kooli regional-stiili capoeira, mille õpetajat professor Leo'd kutsus ta mitmel korral Tartusse. Leo treeningutes käis ta ka, kui elas aastal 2004 neli kuud Helsingis. Samal ajal avanes tal võimalus õppida Brasiilia saatkonnas portugali keelt ning proovida esimest korda sambat kohaliku sambakooli Papagaio õpetaja Heikki juures.

Ühel järjekordsel workshop'il Helsingis kohtus Sven oma tulevase õpetaja professor Cocão'ga, kes tuli 2005 mõneks ajaks Tartusse elama ning tunde andma Pepleri tn tänaseks lammutatud spordihoonesse. Mõnda aega anti treeningud ka Tallinnas, spordihoones Reval, Ristiku gümnaasiumis ja Eesti Tantusakadeemias.

2005 13. - 15. mail korraldas Sven Eesti esimese batizado, kutsudes treeninguid andma professorid Leo ja Cocão ning mestre Samara. Suvel Manchesteris töötades õppis Sven tantsima sambat enne sealseid Brasiilia pidusid klubis Bonana brasiillase Ribeiro juhendamise järgi. Sama aasta novembris, Eestis tagasi olles, asutas ta Kultuuriseltsi Raio Solar eesmärgiga edendada ja õpetada capoeirat Eestis.

2005 – 2007 Korraldasid Sven ja Cocão koos capoeira-workshop'e kutsudes külla õpetajaid Brasiiliast.

Svento ja capoeira Angola

2008 Katkesid Sveni treeningud Cocão käe all ning ta kutsus Tartusse koolitust andma selleks ajaks contra mestre tiitli saanud Dorado. See edaspidi igakevadine sündmus sai nimeks Vento de Maio (loe pikemalt!) ja Sven hüüdnimeks Svento, viitena sellele sündmusele.

Dorado juhendamisel sai õige hoo sisse Svento areng capoeira Angolas, selle pillimängus, liikumistes ja teadmistes.
Omas koolis, MHG-s.
2010 Külastas Svento esimest korda oma meistrit Prantsusmaal Bordeaux’s.

2012 Sai Svento sealsamas, Bordeaux's, nüüdseks mestre Dorado käest tema 10-ndat capoeira Angola aastat Bordeaux’s tähistaval sündmusel treinel'i (treener) tiitli. Sama aasta sügisel viis tee ta lõpuks Brasiiliasse.

2013 Korraldas Svento Tartus 5 aastat capoeira Angolat tähistava sündmuse.

2017 Svento sai mestre Dorado käest Bordeaux's professor'i tiitli.

Sven é um Capoeira
que vem la da Estônia
nesta Arte Afro-Brasileira
quem não pratica, Sonha!!
(prof Leiteiro)