Meie kool Cajueiro

Escola Cajueiro

Eu trouxe flores, iôiô
E um alguidar
Acendi velas, iáiá
Para lhe ofertar (M Dorado)

Iê Cajueiro, camará!
Escola Cajueiro on Mestre Dorado poolt 2004. aastal loodud Capoeira Angola kool, mille eripäraks on eesmärk säilitada xirê da roda rituaali, mida Mestre Dorado õppis Mestre Gato Pretolt.

Sõna xirê (ka siré, palve joruba k.) on pärit candomblé'st, afro-brasiilia religioonist, mille ühes jeje-kultuse terreiro's (tempel), Terreiro de Bogum, oli Mestre Gato Preto ogã – pühamees, majahoidja ja atabaque-trummi mängija. Täpsemini ogã runtó (huntó), kes mängib tähtsaimat kolmest, run'i-nimelist atabaque't. Terreiro mãe de santo (püha ema) Runhó (hùnnyó – vodun do fogo foni k.) hindas alati capoeiristade kohalolu oma
candomblé's.

Xirê ise on teatud järjestuses laulud, mis kutsuvad candomblé's joruba keeles kohale orixá'sid ehk loodusjõudude vaime. Sama on kohandatud capoeira Angolale, kus palume xiré'ga luba roda't alustada, kaitset näiteks Santo Antôniolt (Püha Antonius, kes on candomblé's Ogum, metalli-orixá) ja kiidame Aruandat (valguslinn või taevas, kus elavad orixá'd ja surnute hinged).

Xirê alustab ja lõpetab meie roda'd.

Aastal 2007 avas uksed Centre Culturel Cajueiro, koht aadressil 13 Rue de la Manutention Bordeaux’s, mis tegeleb traditsioonilise capoeira Angola kultuurilise jätkusuutlikkuse ja arendamisega. Nii nagu kinnitab selle logo, tegeleb Escola Cajueiro ka muude Brasiilia rahvatraditsioonidega, põhiliselt samba de roda, coco de roda ja jongo'ga.

Nimetatud logo sündis aastal 2010.

Cajueiro logo

Escola Cajueiro koolid asuvad veel Turus (alates 2004) ja Tartus (alates 2008).

Escola Cajueiro Bordeaux's (ava leht!)
Escola Cajueiro Turus (ava leht!)

Escola Cajueiro Estônia


Escola Cajueiro Estônia tiitlid